Miért fontos a jó fényképezőgép kiválasztása?
A kezdő fotósoknak az első gép kiválasztása kulcsfontosságú. Egy jól megválasztott géppel könnyebben tanulhatod meg az alapokat, és motiváltabb leszel a fejlődésre. Szerencsére Magyarországon is elérhetők különböző típusok, amelyekkel elkezdheted a tanulást, ismerkedést ezzel a csodálatos világgal.
Szerintem első körben azt kell tudnod meghatározni, hogy mekkora összeget szánsz a vásárlásra. De ne feledd, hogy a gépváz csak a kiadásaid kezdete, még objektívben is gondolkodnod kell! De az egy másik cikk témája lesz majd!
Továbbra is azt gondolom, hogy a legjobb ha bemész egy jól felszerelt, felkészült fotótechnikai üzletbe és kérj segítséget, vegyél a kezedbe egy két modellt, probáld ki őket. Ilyen üzlet pl a Fotoplus
Ha megvan a kereted akkor el kell döntened, hogy milyen vázat szeretnél tükör nélküli MILC vagy tükrös azaz DSLR gépet. Mutatok neked példákat mind a két tipushoz.
Túl vagy a budget és a típus meghatározásán akkor jöhet a szenzor méret kiválasztása.
Mert a méret a lényeg… vagy nem? 😉 Erre azért kicsit árnyaltabb a válasz. Kezdőként az APS-C szenzorok teljesen megfelelők.
Bár az is igaz, hogy sokszor a profik is elöszeretettel használják az apsc szenzorral szerelt vázakat, sőt még néhány esetben a mikro4/3-os gépeket is elöveszik! A megfelelő érzékelő kiválasztása számos tényezőtől függ, például a fotózási stílusodtól, a költségvetésedtől és a hordozhatóság fontosságától.
Melyik érzékelő a megfelelő?
Anélkül, hogy nagyon belemásznánk a technikai részletekbe (amiről rengeteg cikket videót talász majd a neten) csak egy gyors tájékoztatás a két leggyakrabban használt szenzorméretről.
Full Frame:
Ha gyenge fényviszonyok között is fotózol, vagy nagy mélységélességre van szükséged, akkor a Full Frame érzékelő lehet a legjobb választás. Ez a méret a régi filmen egy filmkockának felel meg. Ha komolyabb terveid vannak a fotózással és nagyobb költségvetéssel rendelkezel, akkor érdemes megfontolni egy ilyen gépet, de itt is rengeteg gép közül lehet választani.
APSC:
Kezdésnek teljesen jó lehet egy apsc érzékelős váz. A crop faktornak köszönhetően teleobjektívvel történő fotózáshoz is ideális. (Például egy canon APSC szenzornál 1.6-os szorzóval kell számolnod a gyujtótávolságot, egy 400mm-es objektív 640mm-nek felel meg a fullframe érzékelőnél, ugye, hogy jól hangzik😉)
Összefoglalva:
Az APSC és a Full Frame érzékelők között számos különbség van, és a megfelelő választás a fotózási szokásodtól függ. Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, ezért érdemes alaposan tájékozódni, mielőtt döntést hozol.
Megapixelek: Tényleg ennyire fontosak?
A megapixel szám sokak szerint kulcsfontosságú, de egy 18-24 megapixeles fényképezőgép teljesen elegendő és nagyon sokáig kiszolgál majd. A lényeg az, hogy a szenzor minősége és az objektív nagyobb szerepet játszik a fotók minőségében, mint a puszta megapixelszám.
Tükör nélküli fényképezőgépek (MILC)
A tükör nélküli gépek (MILC: Mirrorless Interchangeable Lens Camera) az utóbbi években egyre népszerűbbé váltak, mert könnyűek, kompaktak, és gyakran hasonló vagy jobb teljesítményt nyújtanak, mint a hagyományos DSLR-ek.
Ezek a gépek tükörmechanika nélkül készülnek, ezért kisebbek és halkabbak, akár teljesen némán dolgoznak. Ezen tulajdonságuk jól jön ha eseményeket szeretnél fotózni ahol a kattogás zavarhatja a rendezvényt. Vagy ha a természetfotózáson belül a vadfotózást választod. A képminőségük rendkívül magas. Az AF rendszerük pedig fejlettebb mint dslr vázaké.
Kezdőknek és haladóknak is tökéletes választás, egyre jobban elterjednek ezek a típusú vázak. A gyártók a tükör nélküli gépekre koncentrálnak már nagyobb mértékben, éppen ezért egyre nagyobb a választék is ebben a szegmensben Magyarországon is.
Nem kell új gépet vásárolnod! Inkább nézz körbe a használpiacon!
· 32.5 MP APSC szenzor, gyors sorozatfelvétel, stabilizátor, profi autofókusz rendszer. Ideális haladó fotósoknak és sportfotózáshoz.
· új ára: 600.000 - 700.000 Ft. között
Full-frame szenzor, 24.2 MP, kiváló képminőség, kompaktság. Nagyszerű választás fotósoknak és videósoknak egyaránt.
· új ára: 800.000 - 900.000 Ft között.
· 24.1 MP full-frame szenzor, 4K videó, 12 fps sorozatfelvétel. Középkategóriás gép, ami minden igényt kielégít.
·új ára: 1.200.000 - 1.300.000 Ft között.
Canon EOS R5
· 45 MP full-frame szenzor, 8K videó, profi autofókusz. Magas kategóriás gép, ami a profi fotósok és videósok számára lett tervezve.
· új ára 1.500.000 - 2.000.000 Ft között.
Egy pár Nikon MILC modell:
Nem kell új gépet vásárolnod! Inkább nézz körbe a használpiacon!
Nikon Z30
APSC szenzor, 20.9 MP felbontás, kifejezetten vloggerek és kezdő fotósok számára. Kisméretű és könnyű gép.
új Ára: 300.000 - 350.000 Ft között.
Nikon Z50
APSC szenzor, 20.9 MP, gyors autofókusz és lenyűgöző képminőség. Kezdő és haladó fotósoknak egyaránt kiváló.
új Ára: 450.000 - 500.000 Ft között.
Nikon Z6 II
24.5 MP full-frame szenzor, 4K videó, kiváló dinamikatartomány és gyors sorozatfelvétel. Haladó fotósoknak és videósoknak ideális.
új Ára: 900.000 - 1.000.000 Ft között.
Nikon Z7 II
45.7 MP full-frame szenzor, ultra részletes képek, kiváló választás tájképekhez, portrékhoz, valamint stúdiófotózáshoz.
új Ára: 1.200.000 - 1.500.000 Ft között.
A végére pedig itt egy pár Sony MILC modell:
Jelenleg magam is a sony vázaira szavaztam.
De ne feledd, nem kell új gépet vásárolnod! Inkább nézz körbe a használpiacon!
Alpha 6000
APSC szenzor, 24.3 MP, gyors autofókusz, kedvező ár. Tökéletes választás kezdőknek.
új Ára: 300.000 - 350.000 Ft között.
Alpha 6400
APSC szenzor, 24.2 MP, 4K videó és gyors autofókusz, vloggerek és hobbi fotósok kedvence.
új Ára: 400.000 - 450.000 Ft között.
Alpha 7 III
Full-frame szenzor, 24.2 MP, kiváló dinamikatartomány és fényérzékenység. Haladó fotósoknak és videósoknak ajánlott.
új Ára: 800.000 - 900.000 Ft között.
Alpha 7 IV
33 MP full-frame szenzor, 10 fps sorozatfelvétel, remek választás profi fotósoknak és videósoknak.
új Ára: 1.100.000 - 1.300.000 Ft között.
DSLR fényképezőgépek
A DSLR (Digital Single-Lens Reflex) gépek népszerűsége kicsit csökkent a MILC-ek megjelenésével, de még mindig rengeteg fotós választja őket. A DSLR-ek masszívak, hosszú akkumulátor-élettartammal bírnak, és a tükörtechnológiájuknak köszönhetően az optikai kereső kiváló élményt nyújt. Ha szereted a hagyományos fényképezőgép érzetét, a DSLR tökéletes választás lehet.
Íme néhány DSLR gépváz
Nem egy mai darab már, hamar ki is növik a legtöbben, de kezdésnek ez is egy jó választás lehet! APSC szenzor, 24.1 MP, egyszerű kezelhetőség, ideális kezdőknek.
új Ára: 150.000 - 180.000 Ft között.
32.5 MP APSC szenzor, 10 fps sorozatfelvétel, gyors és precíz autofókusz, haladó fotósok számára.
új Ára: 500.000 - 600.000 Ft között.
30.4 MP full-frame szenzor, 4K videó, profi gép, kiváló dinamikatartomány.
új Ára: 1.200.000 - 1.400.000 Ft között.
20.9 MP APSC szenzor, 8 fps sorozatfelvétel, gyors autofókusz, professzionális funkciók.
új Ára: 500.000 - 600.000 Ft között.
45.7 MP full-frame szenzor, kiemelkedő dinamikatartomány, profi fotósoknak ajánlott gép.
új Ára: 1.300.000 - 1.500.000 Ft között.
Használt fényképezőgépek....
Használt fényképezőgépek vásárlása remek alternatíva, ha korlátozott a költségvetésed, vagy egy jobb minőségű gépet szeretnél elérhető áron beszerezni. Magyarországon a használt piac virágzik, és számos lehetőséged van, hogy jó állapotban lévő gépeket találj.
Az olyan oldalak, mint a Jófogás, a Vatera és a HardverApró de akár a facebook marketen is körbe lehet nézni. Van alternatíva bőven, lehet találni megbízható helyeket, ahol használt fényképezőgépeket és objektíveket vásárolhatsz.
Ha nem bízol a privát hirdetésekben akkor keress egy megbízható kereskedőt.
Számomra pl ilyen a már említett Fotoplus is. Az ő használt gépváz kínálatukat
itt éred el.
De rajtuk kívűl is van szép számmal már használt fotótermék kereskedés.
Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik gép felel meg neked, vagy egy alkalomra szeretnél profi felszerelést akkor a te megoldásod a bérlés. Ma már egyre több cég foglalkozik bérbeadassal, vannak olyan helyek ahol kaució nélkül is lehet bérelni.
Itt lehetőséged van kipróbálni a legnépszerűbb fényképezőgép-vázakat és objektíveket.
A cikk sorozat következő részében az objektíveket fogjuk kicsit átnézni!
Tetszett a cikk? Iratkozz fel!
A fotózás a pillanat művészete
Tetszik a weboldalam? Nézd meg a systemIO oldalt és vágj bele még ma!
Nézd meg INGYEN, hogy mivel tudsz pénzt keresni a neten, vagy, hogy hogyan tudod felépíteni a weboldalad…
Ezek az én affiliate linkjeim, ha innen regisztrálsz az neked csak egy kattintás nekem pedig segítesz fenntartani ezt az oldalt. Köszönöm ha innen indulsz!
All content Copyright © 2024 Ficart